Turvatöötajad puutuvad aina enam kokku vaimselt häiritud inimestega!
TALLINN, 7. oktoober, BNS – Kurjategijate tõkestamise kõrval on avalikke objekte valvavatel turvatöötajatel tulnud tänavu mullusest neli korda sagedamini tagada iseendale ohtlike inimeste turvalisust, samuti ajendavad vaimse tervise probleemid inimesi varastama, selgub Eesti ühe suurema turvaettevõtte Viking Security andmetest.
Üle Eesti avalikke objekte, ettevõtteid ja kodusid valvava Viking Security mehitatud valve juhi Juhan Aia sõnul on statistikast avanev pilt iseäranis tõsine seetõttu, et selline must rekord on löödud juba praegu, kuigi üle veerandi aastast on veel minna.
“Ei mina ega keegi pikema kogemusega kolleegidest ei mäleta aastat, mil nii palju oleks tulnud avalikus ruumis sekkuda olukordadesse, kus abivajaja on selgelt iseendale ohtlik. Turvatöötajatel on selle jaoks muidugi väljaõpe ja kiiresti kutsutakse kohale vaimse tervise spetsialistidest abijõud, aga sellise trendi tõsidust see ei vähenda,” ütles Aia.
“Turvatöötajad on näiteks ohutusse kohta suunanud kõrgele hooneservale jõudnud abivajaja, samuti päästnud inimese elu, kes teadlikult manustas eluohtlikus koguses narkootikume,” rääkis Aia.
Turvaeksperdi selgitusel annavad eestimaalaste vaimse tervise raskused tunda ka kuritegevuse statistikas ning põhjustavad otsest rahalist kahju, sest järjepidevalt panevad osa varguskatsetest toime vaimse tervise probleemidega isikud.
“Üsna sageli satuvad inimesed, kes pole saanud vajalikku vaimse tervise abi, kauplustesse vargile või ka lihtsalt võõrast vara lõhkuma. Mõnikord ei saa inimene ise hästi arugi, mida ta teeb. On olnud juhtumeid, kus vaimse tervise murega isikust saab sarivaras, kes aina kurnab nii kodulinna poode kui politsei menetlusressurssi. Tema käitumine tema korduvast kinnipidamisest ei muutu, aga päriselt pahatahtlikke kurjategijaid ei pruugita seetõttu tabada nii kiiresti, kui võiks,” tõi Aia välja.
Juhan Aia lisas veel, et probleem ei ole regionaalne, vaid vaimse tervise probleemidega isikuid peavad turvatöötajad aina sagedamini aitama üle Eesti.
“Nagu ka sotsiaalmajanduslike põhjuste või sõltuvushäirete puhul, nii ka vaimse tervise muredest alguse saanud kuritegevuse juures on ennetamine kokkuvõttes märksa odavam kui tagajärgedega tegelemine,” soovitas Viking Security mehitatud valve juht.
Tallinna toimetus, +372 610 8832, sise@bns.ee
Baltic News Service