Laevapere jäetakse üha sagedamini palga ja toiduta laintele loksuma

The Wall Street Journal: Laevapere jäetakse üha sagedamini palga ja toiduta laintele loksuma

Drew Hinshaw AJAKIRJANIK, WSJ

https://wallstreetjournal.postimees.ee/7358522/wsj-laevapere-jaetakse-uha-sagedamini-palga-ja-toiduta-laintele-loksuma#_ga=2.51294825.1158350739.1633938256-371866720.1500455709

  • Virelevad firmad hülgavad laevu, mida on kallis remontida või raske müüa
  • Alustele jäävad merehädalised, kes konutavad sadamates või kaugemal reidil

Musta mere sadamasse hüljatud laevale lõksu jäänud mehaanik on oodanud töötasu ja kojupääsemist juba neli aastat.

Somaalia piraadirohketes vetes ootab roidunud meeskond oma palka, samal ajal kui alus India ookeanist vaikselt vett sisse võtab. Iraani lähistel on laeval vangis 14 meremeest, kel on otsa lõppenud nii toit kui kütus. Mõnigi on mõelnud enesetapule.

«Ellu me siin ei jää,» ütles Iraani sadamalinna Bandar Abbasi lähistele maha jäetud mootorlaeva Aizdihar mehaanik. «Palun aidake meid.» Nii anus ta tungivalt selle aasta algupoolel tehtud videos.

14 triljoni dollariline laevandustööstus, mis katab 90% kogu maailma kaubandusest, näib jätvat oma kiiluvette rekordiliselt merehädalisi. Hüljatute hulka arvatakse meeskonnad siis, kui laevaomanikud pole neile kaks või enam kuud maksnud või keelduvad katmast kojuminekuks vajalikke kulutusi, defineerib olukorra ÜRO egiidi all tegutsev Rahvusvaheline Mereorganisatsioon (IMO).

Eelmisel aastal teavitati organisatsiooni 85 sellisest juhtumist. Seda oli 2019. aasta neljakümnega kõrvutades enam kui kaks korda rohkem. Tänavu ollakse taas rekordikursil.

Konteiner- ja puistlastilaevadele on praegu maha jäetud üle 1000 meremehe, näitavad rahvusvahelise transporditööliste ametiühingu ITWF rehkendused. Tegelik arv võib ilmselt kõrgem olla, sest – nagu selgub intervjuudest meeskonnaliikmetega mahajäetud laevadel, laevaomanike, vahendajate, merendusorganisatsioonide ja ametiühingujuhtidega – ei kipu paljud valjult kaebama, kuna kardavad sattuda musta nimekirja.

Ametiühingu Lähis-Ida asjade koordinaator Mohamed Arrechedi ütles, et hommikul ärgates on tal tosinate kaupa WhatsApp’i-sõnumeid masendunud meremeestelt kogu maailmast: «See on globaalne humanitaarkriis.»

Araabia Ühendemiraatides on üks laevandusfirma hüljanud viimaste kuudega seitse konteinerlaeva ning jätnud maha tosinate kaupa meekonnaliikmeid. Kõigile ollakse aasta jagu palka võlgu. Hiljuti lõppes ühe Dubai kuurordi lähistele merehätta jäänud viieliikmelise laevapere nelja-aastane katsumus, kes 10 kuud praktiliselt riisist elatuski.

Mullu hüljati Sudaanis peamiselt egiptlastest koosnenud meeskond. Seejärel müüdi laev maha ning mehitati peamiselt sudaanlastega, kes samuti maha jäeti – Egiptusesse. Kolm neist on pardal tänaseni, Suessi kanalist eemale triivides ning üheksandat kuud ilma palgata.

Juhtumite järsu kasvu tõttu tegid maailma kolm suurimat meresõidumaad – Hiina, Indoneesia ja Filipiinid – augustikuus ettepaneku asutada hüljatud meeskondade abistamiseks meremeeste kriisifond.

Hätta jäetud meremeeste arvu paisutavad nii pandeemiaga seotud probleemid kaubanduses kui ka laevandustööstuse olemus – kõva konkurents ja lõdvad reeglid.

Sektori konsolideerumise tulemuseks on pool tosinat laevandusfirmat, kes liigutavad lõviosa maailma konteineritest ning lõikasid 2020. aasta viimases kvartalis ookeanivedude pealt kõigi aegade rekordkasumi, näitavad New Yorgis baseeruva haldusfirma Blue Alpha Capitali andmed.

Need firmad on söönud välja konkurendid, kelle käsutuses on väiksemad, vanemad ja väsinumad laevad. Raskustes ettevõtteid lahutab põhjaminekust sageli vaid üks hilinenud või tühistatud reis. Kui võlad kuhjuma hakkavad või kui remondisumma liiga suureks läheb, jätavad mõned firmad laeva maha või müüvad selle vanarauaks.

Isegi tavalisel ajal võib müügi vormistamine võtta aastaid. Pandeemia-ajastu reisipiirangud on aga selle veel keerukamaks ajanud, tekitades takistusi ostjatele, pankuritele, inspektoritele ja kohtuametnikele, kes enne tehingu sõlmimist peavad laeval ära käima.

Kui laevafirmadel raha otsa lõpeb, ei jää meeskonnaliikmetele tihti mitte midagi – ainult lagunev alus, millel kükitada.

Mõned valitsused nõuavad, et meremehed jääksid tagatiseks pardale, kuni laevaomanikud tasuvad riigile ära ankrukoha lõivud ja muud maksud.

Levinum on aga olukord, kus meremehed keelduvad laevalt maha tulemast, kuna on veendunud, et kui nad lahkuvad, siis ei saa nad nende kuude või aastate eest ealeski oma raha kätte. Reeglina laenavad pardale jäänud meremehed sõpradelt ja sugulastelt raha, et end ja kaaslasi ära toita.

Paljud ütlevad, et jäävad pigem paigale, kuni laev vanarauaks müüakse – mis võib võtta aastaid –, aga tühjade kätega koju ei lähe.

  1. aastast jõustunud ÜRO tunnustatud meretöönormide konventsiooni järgi peab kaubalaevaomanikel olema ka kindlustus hüljatud meeskonna eest hoolitsemiseks. Mitmed Lähis-Ida riigid pole aga sellele leppele alla kirjutanud ega jõusta ka selle reegleid, mistõttu on nende rannajoontest kujunemas vrakkide viimne puhkepaik.

Egiptuse Suessi ankrupaigas, maailma ühe koormatuma laevaliini suudmes, on ühel alusel juba aastaid lõksus mitu meremeest.

Mootorlaeva Kenan Mete 56-aastane türklasest kapten Vehbi Kara oli aasta otsa Suessis aresti all, kuni Egiptuse võimud ja laeva omanikud maksmata võlgade üle kemplesid. Kodumaale lasti ta juulikuus. Sealsamas lähedal veetis süürlasest meremees Mohammad Aisha hüljatud mootorlaeval neli aastat, enne kui tal aprillis pardalt lahkuda lubati.

Märtsikuus kanali kuueks päevaks ummistanud Ever Giveni meeskonda hoiti konteinerlaeva pardal neli kuud, kuni laevaomanikud Egiptuse võimudega kompensatsiooni osas kokkuleppele jõudsid – jutt käis miljonitest ja miljonitest dollaritest – ja laev lahkumiseks loa sai.

«See on vangla»

Probleem peitub selles, kuivõrd läbipaistmatu on laevandustööstuse sisejärelevalve. IMO andmetel vastutavad meremeeste heaolu eest ennekõike laevaomanikud, kuid laevade riburada mahajätmisest ei teki suuremal osal maailma vetest erilist pahandust.

  1. aastal hüljati kaubalaeva Lady Didemi peamiselt süürlastest koosnenud meeskond pärast seda, kui neile oli jäetud maksmata terve aasta palk. Need seitse meremeest veetsid neli kuud Kreekas kai ääres ja laenasid laevakaptenilt Wessam Alhamoudilt raha, et osta vett ja toidupoolist. Ning saatsid WhatsApp’i-sõnumeid laeva türklasest haldurile Mustafa Demirelile. Järgmisel aastal müüdi laev maha. Raha taskus, meeskond lahkus.

Demireli sõnutsi oli tegemist problemaatilise meeskonnaga, kes ei soovinud teha koostööd ja minna kaasa plaaniga, mille alusel ta oleks maksnud neile kohe pärast laevalt lahkumist. Ta süüdistas ka Süüria pangandussüsteemi, kuid keeldus asju lähemalt selgitamast.

Läinud aastal hüljati Rumeenias veel ühe Demireli hallata oleva laeva Ali Bey meeskond, kui Constanta sadama inspektorid ja kaubasaatjate esindajad märkasid, et neil polnud korralikke lepinguid ning mõni polnud juba üle aasta palka saanud.

Sellest ajast peale on neli meeskonnaliiget oma palka oodates pardal püsinud. Kui elektrit parasjagu pole, aitab neil end soojas hoida pisike propaaniga köetav matkaahi. Meeskonna sõnutsi on nad juba kaks korda omanikuga makseplaani osas kokkuleppele jõudnud, kuid enamus summast pole kohale jõudnud.

Vaidlus on otsapidi Rumeenia kohtus. Seal kaalutakse asja edasisaatmist Panamasse, kus laev on registreeritud. Laevapere pelgab, et kui nad alla annavad ja koju lähevad, võib see neile saamata palgana maksma minna ligi 200 000 dollarit.

Aja surnuks löömiseks mängivad nad kaarte ja pilluvad konte kail luusivatele koertele. Samuti saavad nad istuda lähedalasuva tax-free-kaupluse trepil ning vaadata sadama raudvärava vahelt mööda jalutavaid inimesi. Enamjaolt nad siiski magavad ja lesivad koikus hilise pärastlõunani.

«Meid ümbritsevad raudahelad. See on vangla,» ütles kapten Abullah Dahha ja näitas WhatsAppi sõnumeid, millega nad laeva haldurile Demirelile pinda käivad. «Ta tahab meid murda.»

Demirel ütles, et meeskond peaks laevalt lahkuma ja asja kohtu kätte usaldama.

Lipuriigid ehk maad, kus laevad on registreeritud, peaksid kindlustama selle, et laevaomanikud meremeeste ja oma laevade eest ka hoolt kannaksid. Aga paljud ei tee seda, ütles Suurbritannias baseeruva meremeeste õiguste eest võitleva rühmituse Human Rights at Sea asutaja David Hammond. Riikidel lasub kohustus kontrollida, kas nende lipu all seilavad laevad maksavad meeskonnale õigeaegselt palka, tagavad neile kõik vajaliku ning toimetavad nad lepingu lõppedes kodumaale tagasi.

«Lipuriigid veeretavad seda asja nagu kuuma kartulit ning lõpuks pole see justkui kellegi mure,» ütles Hammond.

Aastal 2013 saabus Beiruti sadamasse Venemaale kuuluv mootorlaev Rhosus, pardal 2750 tonni ohtlikku ammooniumnitraati. Laev hüljati, kuna polnud merekõlbulik. Omanik kuulutas pankroti välja ja haihtus, jättes meeskonna ilma toidu ja muu vajalikuta maha.

Aasta hiljem meremehed evakueerusid ning Liibanoni võimud tõid kemikaalid kaldale. Eelmise aasta augustis ammooniumnitraadi varud plahvatasid, surmates üle 200 inimese ning tekitades miljardite dollarite väärtuses kahjustusi, laastates Liibanoni pealinna ja majanduse.

Juunis kogunes ÜRO julgeolekunõukogu arutama ühe teise laeva juhtumit, mille puhul kardavad ametnikud samasugust plahvatust.

Jeemeni ranniku lähistel sõjapiirkonnas on ankrus ja laguneb üks maailma suurmaid supertankereid, pardal 1,1 miljonit barrelit toornaftat. Juhuslik rakett või roosteauk laevakeres võib põhjustada plahvatuse või tohutu lekke. Niivõrd mastaapne katastroof lõikaks läbi toidutarned niigi nälja veerel vaaruvasse riiki ning blokeeriks marsruudi Punase mere sadamatesse.

Hirmunud ja näljased

52-aastane mehaanik Riasat Ali Pakistani linnast Faisalabadist tuli mootorlaeva Iba pardale 2017. aasta juunis 12-kuulise lepinguga, millega lootis tasuda oma poja ülikooliõpingute eest. Sellel 5000-tonnisel Panama lipu all seilaval alusel viibis Ali veel neli aastat hiljem.

Varsti pärast pardaleminekut jättis omanik Alco Shipping meeskonna maha, kuna ei suutnud teenindada oma laene. Ali ja ülejäänud kolm meeskonnaliiget – Indiast ja Myanmarist – olid 20 kilomeetri kaugusel Araabia Ühendemiraatide rannikust lõksus 32 kuud. Kõik laeval leiduv toidukraam sai söödud, kuni järel olid vaid riismed.

«Hommikuks, lõunaks ja õhtuks – kõik oli meil riis,» ütles Ali. «Isegi suhkrut ega soola polnud.»

Näljaga tõtt vaadates paluti abi Suurbritannias tegutsevalt abiorganisatsioonilt Mission to Seafarers, et nood vett ja toidupoolist saadaks. «Me elasime nagu orjad, kerjasime süüa,» ütles Indiast pärit mehaanik Vinay Kumar.

Jaanuaris purustasid tugevad tormid kaks Iba ankrut ning 12 kohutavat tundi oli laev 45 kraadi kreenis. «Olin vanemmehaanikuga sillal, me mõlemad olime nii hirmul, et ei julgenud omavahel rääkidagi,» ütles Ali. «Me proovisime pikali heita, aga kallak ajas meid oksele.»

Laev triivis üle 30 kilomeetri eemale, kuni lõpuks sõitis dubailastest lohesurfarite seas populaarse Umm Al Quwaini plaaži lähistel madalale.

Alil ja kaaslastel lubati laevalt lahkuda veebruaris, mil see müüdi teisele Dubais baseeruvale firmale, kes soostus maksma 70% sellest 230 000 dollarist, mis laevaperele võlgu oldi.

Sapikarva silmadega ning katkiste T-särkidega meremehed ronisid laevaredeliga vette ja ujusid kaldale palgaraha järele. «Oma väljateenitud tasu me ei kätte saanud,» ütles Ali, «aga kõik tahtsid koju pere juurde saada.»